, ⚫️اپلیکیشن تازه گوگل زندگی را برای نابینایان آسان میکند

کنفرانس سالانه گوگل هفته گذشته برگزار شد و امسال هم مثل سالهای پیش، حجم خبرهای خوشی که در حوزه دسترسی پذیری کاربران معلول شنیدیم، بسیار قابل توجه بوددر ادامه می خواهیم به سراغ ابزار جدید و خارق العاده ای برویم که گوگل آن را به طور خاص برای نابینایان توسعه داده است. اپلیکیشنی  که عرضه اش در بازار میتواند به میزان زیادی زندگی نابینایان را دستخوش تغییر کند.

در جریان کنفرانس I/O غول موتورهای جستجو از نقشههای خود برای ارائه یک اپ اندرویدی به نام Lookout پرده برداشت که امسال در play store آمریکا منتشر میشود.

اپلیکیشن Lookout طوری طراحی شده که کاربر نابینا یا کمبینا، باید گوشی اندرویدی را دور گردن خود آویزان کرده یا در جیب پیراهنش بگذارد و دوربین اصلی هم رو به جلو باشد. در این حالت اپلیکیشن میتواند اشیاء را تشخیص داده و با راهنماییهای صوتی، فرد نابینا را در جریان محیط اطراف قرار بدهد و او را از خطرات احتمالی محفوظ نگه دارد.

به عنوان مثال، Lookout میتواند به فرد نابینا بگوید که وارد اتاق نشیمن یا سرویس بهداشتی شده و این که چه وسایلی دور و بر او قرار دارند. به کمک این اپلیکیشن، مثلاً اگر یک صندلی سر راه شما قرار گرفته باشد، look out به شما خواهد گفت: «یک صندلی در ساعت ۳ قرار دارد» پس، کاربر نابینا هم ماهیت و هم موقعیت مانع مقابل را تشخیص خواهد داد. نکته عالی این که اپلیکیشن قادر به خواندن نوشتههای روی در و دیوار و یا کتاب و روزنامهها هم هست که مطمئنا برای نابینایان بسیار کاربردی خواهد بود. تصور کنید یک کاربر نابینا میخواهد کلمه exitرا که بر روی دری نوشته شده بیابد تا بتواند از مکانی که در آن قرار گرفته خارج شود. انجام این کار با کمک look out، بسیار ساده خواهد بود.

به گفته گوگل، Lookout طوری طراحی شده که در حالت آفلاین هم وظایفش را انجام بدهد و به لطف یادگیری ماشینی، به مرور زمان در کشف علایق کاربر و ارائه پاسخهای دقیقتر به او بهتر و بهتر خواهد شد.

برای این اپلیکیشن ۴ حالت در نظر گرفته شده که کاربر متناسب با نیاز میتواند یکی از آنها را انتخاب کند. با انتخاب حالت خانه، تمرکز اپلیکیشن بر شناسایی اسباب خانه خواهد بود. در حالت کار و بازی هم بیشتر اشیا و مکانهای مربوط به شغل و نظیر آن شناسایی خواهد شد و در حالت تجربی، شما به گوگل خواهید آموخت که دریافت کدام دسته از اطلاعات محیطی برایتان ارزشمندتر است و به نوعی lookout را متناسب با نیازهایتان آموزش خواهید داد. در حالت scan هم فقط نوشته های محیط اطراف برایتان خوانده خواهد شد

منبع ایران سپید

درباره محمد شریفی

به نام خدا من محمد شریفی هستم اهل چهار مهال و بختیاری نابینای مطلق.در زمینه بخش نرم افزاری ی مبایل تعمیرات لوازم برقی فعالیت میکنم.خدمت کردن به دوستانم را دوست میدارم زیرا هر انسان بهتر است هرچه میداند را به دیگران بیاموزد و از دیگران یاد بگیرد.در سال 1395 گروه دنیای روشن را در واتسپ ایجاد نموده ام که این گروه در زمینه ی آشپزی خوانه داری مهارت های زندگی و ازدواج فعالیت میکند. در سال 1396 گروه پرسمان را به وجود آورده ام این گروه در زمینه ی پاسخ گویی به سوالات شما در زمینه ی رایانه و مبایل فعالیت میکند. کاری ازم بر بیاد برای حل مشکلات دیگران انجام میدهم دوست دارم همه به عنوان یک دوست بهم نگاه کنن نه یک مدیر. ارتباط با من برا دعوا کشتنم در تلگرام و اسکایپ 09130682972
این نوشته در اخبار نابینایان, اندرید, برنامه های کاربردی, تکنولژی, تلفن همراه, معلولین, نابینایان ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 8 =